Girişimlerim

Hakkımda

Benim Hikayem

Merhaba! Ben; Full Stack Developer Alican KONUK. Web sitesi tasarımı ve yazılımında zengin deneyime sahibim. Search Engine Optimization (SEO) teknik analiz ve optimizasyonunda başarılıyım. Sunucu sistem yönetimi tarafında tecrübeliyim ve bir çok farklı alanda yeni projeler geliştirmeyi seviyorum.

Hikayemi Okumaya Hazır mısın?

2012 yılında cesaret ettiğim ve ilk girişimim olan Draje Tasarım marka ismi ile, facebook sayfası açarak ilk adımımı atmıştım. Web tasarım alanında kendimi geliştiriyor, yeni projeler ile karşılaştığım zorlukların üstesinden gelmeye çabalıyor ve hızlıca gelişmeye devam ediyordum.

Her girişimde olabileceği gibi, finansal kaynaklarım yetersiz kalıyordu. Çok fazla yeni müşteriye ulaşamıyordum. 2016 yılında bir firmada çalışarak hayatımı sürdürmeye ve girişimim için finansal olarak güçlenmeye ihtiyacım vardı. Kendimi çok iyi derecede geliştirmem, 4 yıl sonra hayatımın dönüm noktasını yaşamamı sağlamıştı. Artık sadece web sitesi tasarımı değil aynı zamanda web yazılım ve veritabanı alanlarında da uzmanlaşmıştım. Bir çok yazılım dilinde yeni projeler geliştirebiliyordum.

İstanbulda farklı bir sektörde faaliyet gösteren kurumsal bir şirkete, 4 yıl içerisinde yaptıklarımdan oluşan bir portföy sunarak, Webmaster pozisyonunda işe kabul edilerek çalışmaya başlamıştım. Geri kalan zamanlarımda girişimimin faaliyetlerini sürmeyede devam ediyordum. 2016 yılında Draje Tasarım olarak arka planda devam ettirdiğim girişimimi Draje Web Tasarım yeni marka domaini ile yayına almıştım.

Cesaret Taklit Edilebilir mi?

Webmaster olarak çalıştığım 3 yılın sonunda, aslında bu pozisyonda çalışmanın benim için yeterli olmadığını hissetmeye başladım. Kendimi ve girişimimi daha iyi konumlara getirmek için SEO alanında da kendimi geliştirmeye karar verdim. Kitap okuyarak, online eğitimler ve sektörün en iyi uzmanından özel eğitimler alarak, kendimi kısa bir sürede yeterince geliştirmiştim. Haftanın 6 günü, günde 10 saat çalışmak, girişimimden uzak kalmama sebep oluyordu. 2019 yılı şubat ayında finansal gücüm 2012 yılındakinden çok daha iyiydi, tıpkı 2012 yılında olduğu gibi tekrar cesaretimi toplamıştım!

Neler yapabileceğimden emindim, kendime güvenim tamdı! Artık web sitesi tasarımı ve yazılım alanında hizmet verebilmenin yanında, SEO becerisine de sahiptim. Yıllardır müşterilerimin sitelerini farklı bir firmada barındırırken, artık kendime ait sunucular ile hosting ve sanal sunucu hizmetide verebilecek seviyede, kendimi ve alt yapımı da geliştirmiştim. İyi derece sosyal medya hesabı yönebilir, web sitesi Google reklamlarını oluşturup yönetebilir seviyeye gelmiştim. Bir Webmaster'dan daha fazla bilgiye sahip olmak için, çok daha fazla çalışmıştım.

Şubat 2019'da Webmaster pozisyonundaki işimden ayrılarak, Konuk Bilişim İnternet Hizmetleri firmamı resmi olarak kurmuştum. İlk müşterim hiç tahmin edemeyeceğim birisiydi. 3 yıl boyunca yanında çalıştığım firmanın kurucusuyla, karşılıklı oturuyordum. Birlikte çalıştığımız 3 yıl içerisinde, kendimi farklı alanlarda da geliştirdiğimi ve yaptığım işimde ne kadar başarılı olduğumu biliyordu. Yerime yeni bir Webmaster almak istemediğini ve tüm işlerinin yeni kurduğum firmam tarafından yapılmasını, teklif etmesi karşısında şaşırmıştım. Doğru bir karar aldığımdan, artık çok daha emindim. İşten ayrıldığım günün ertesi günü, eski çalıştığım firmaya kendi ofisimden hizmet vermeye başlamak, çok garipti ama başarmıştım, bu benim için bir zaferdi. Kendimle olan şavaşımda galip gelmiştim, kazanmıştım!

Birlikte Kazanmaya Ne Dersin?

Mayıs 2020'de yeni bir girişim kararı aldım. Beni takip ederek yazdıklarımı okuyan takipçi ve ziyaretçiler, beni yeni tanımış olan siz değerli insanları yakından tanıyarak, ilham vermeye çalışarak, şavaşlarını kazanmalarına destek olmanın, iyi bir fikir olacağını düşündüm. Bu yüzden kendimi tanıtabileceğim, yeni girişimlerimden bahsedip, hikayelerini yazabileceğim ve sizlerinde hikayelerini dinlemek için, dostluğumuza aracılık yapabilecek web sitesi ve sosyal medya hesapları açtım. Neler yaptığımı ve girişimlerimin ilerleme aşamalarınıda sizler ile paylaşıyor olacağım.

Şuanda aktif olarak Konuk Bilişim ve Draje Web Tasarım şirketlerini yönetmekteyim. Aynı zamanda ilgi duyduğum sektörde bulunan, SEO Zamanı markasınında yatırımcılığını yapmaktayım. Kurucusu Özge ECİN'in işinde olan başarısına ve işine olan aşkına güvenim, markasının geleceği ve kendisine olan inancım çok büyük. Bu birlikteliği kararlılıkla sürdürerek, markasını başarıya ulaştıracağımıza olan inancımız tamdır. Bir çok farklı sektördeki girişimlerim içinde, Özge ECİN marka danışmanlığımı yapmaktadır. İşimde olan başarımdaki büyük katkısı için, kendisine çok teşekkür ederim.
Yazdıklarımı sonuna kadar okuyan siz değerli ziyaretçilerime de ayrıca teşekkür ederim.

Hakkımda yazım dışında markalarım sayfasında, her markamın hikayesini de okuyabileceğinizi bilmenizi isterim. Kendinizi daima geliştirmenizi ve savaşmayı bırakmamanızı dilerim.
Sevgi ve Saygılarımla.
Markalarım

Eğitimlerim

Akademik Gelişimlerim